طرح توجیهی بسته بندی نانو مواد غذایی

طرح توجیهی بسته بندی نانو مواد غذایی

فرآیند تولید فیلم های بسته بندی مواد غذایی هوشمند از طریق نانو

محصولات مورد بررسی طرح حاضر تولید فیلم های بسته بندی مواد غذایی هوشمند می باشد. این فیلم ها که از طریق فن اوری نانو تولید می گردند از دنیای تولید و عرضه گسترده ای برخوردار می باشند و هر کدام از شرکت های فعال در این صنعت در حوزه مختلفی از آن فعالیت می نمایند. از اینرو قبل از ورود به بررسی فرایند تولید این محصولات بهتر دیده شده است که نکاتی در مورد خصوصیات فنی این نوع فیلم ها ارائه گردد تا بواسطه آنها شرح و تفهیم فرایند تولید تسهیل گردد.
-۱ در برخی از فیلم های بسته بندی هوشمند از نانوذرات نقره ای استفاده می گردد که این ذرات خاصیت ضد باکتریایی دارند. خاصیت این تکنولوژی آن است که مواد غذایی در این ظروف ۳-۴ برابر تازه تر می مانند.
-۲ در برخی فیلم ها از لایه بسیار نازک نانوذرات رس چیزی شبیه شیشه ولی محکم تر را در سطح بسته ها به وجود می آورند و این لایه از خروج دی اکسید کربن داخل بسته ها و ورود اکسیژن جلوگیری می کند.
-۳ در برخی فیلم های هوشمند از نانوحسگرهایی که قادر هستند با توجه به گازهایی که در اثر فساد ماده غذایی آزاد میشود تغییر رنگ داده و مشتری را آگاه کند، استفاده می گردد.
-۴ در برخی فیلم های هوشمند که در واقع نوعی کیسه های پلاستیکی می باشند، پوشش سطحی فوق نازک از نانو ذرات سیلیکات ایجاد می کنند که این پوشش سبک ومحکم است و مقاومت بیشتری نسبت به گرما دارد. هدف اصلی آن جلوگیری از خشک شدن ماده غذایی و محافظت در برابر رطوبت و اکسیژن است.
۵- در نوعی دیگر از فیلم های بسته بندی های هوشمند از نانوحسگرهای قابل حمل استفاده شده است که در این وضعیت دیگر نیازی به فرستادن نمونه ها به آزمایشگاه نیست و خود بسته ماده غذایی میتواند باکتری ها را تشخیصبدهد. به این حسگر ها، حسگرهای Good Food می گویند.
۶- در پلاستیک های جدید نانوذرات به صورت زیگزاگ قرار گرفته اند و مانند سدی از عبور اکسیژن ممانعت می کنند. لذا با استفاده از نانوذرات، می توان فیلم های آنتی باکتریال، مقاوم و سبک، با نفوذپذیری بخار آب، اکسیژن، باکتری، میکروب و همچنین قابل بازیافت و مقاوم در برابر دما ساخت.
-۷ در برخی از فیلم های بسته های هوشمند از پلاستیک های خاصاستفاده می گردد که این پلاستیک ها ویژگی های خاصی از جمله ایجاد مانع بهتر برای جریان اکسیژن و دی اکسید کربن دارند که منجر به افزایش زمان نگهداری محصولات نانوکامپوزیت پلاستیک مقاوم می شود. همچنین این پلاستیک ها از پخش بو جلوگیری کرده، مانع جذب طعم یا ویتامین های موجود در غذا به وسیله بسته بندی می شوند. به طور کلی طراحی مولکولی این پلاستیک ها به گونه ای است که مقاومتت محصولات در برابر آتش و ثبات ساختار آنها را در برابر حرارت بهبود می بخشد. به عنوان مثال این مواد در سبد هایی برای جوشاندن مواد غذایی و بسته بندی هایی برای استفاده در مایکروویو کاربرد دارد. نانو کامپوزیت های پلاستیکی در بسته بندی های جدید مواد غذایی نیز قابل استفاده هستند.
-۸ افشانه تشخیصدهنده نانوبیولومینسانس یکی دیگر از پیشرفت های بوجود آمده در این صنعت است. این پلاستیک ها که شامل پروتئین لومینسانت سطح میکروب هایی ماننده salmonella و e.coli را پوشانده، و از خود نوری ساطع می کند و به این روش فساد مواد غذایی تشخیصداده می شود.

طرح توجیهی بسته بندی نانو مواد غذایی

طرح توجیهی بسته بندی نانو مواد غذایی

مناسب برای

اخذ وام بانکی از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری

ارائه طرح به منظور استفاده از تسهیلات بنگاه های زود بازده

گرفتن وام قرض الحسنه خود اشتغالی از صندوق مهر امام رضا

گرفتن مجوز های لازم از سازمان های دولتی و وزارت تعاون

ایجاد کسب و کار مناسب با درآمد بالا و کارآفرینی

فرمت فایل:PDF

تعداد صفحات:۸۵

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

10000 تومان – خرید
این نوشته در پروژه, رشته ی شیمی, رشته ی صنایع غذایی, کارآفرینی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *